ﺳﻪشنبه 01 مرداد 1398

شمار بازدید از اماکن تاریخی زنجان به 214هزار مورد رسید

شمار بازدید از اماکن تاریخی زنجان به 214هزار مورد رسید

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان: از 28 اسفند 97 تا 9 فروردین سال جاری 214 هزار و 656 مورد بازدید از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری استان به ثبت رسید

 

مهندس رحمتی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان افزود: بر پایه اطلاعات ثبت شده، طی این مدت 20 هزار و 646نفر از گنبد سلطانیه بازید کردند.
وی ادامه داد: از 28 اسفند 97 تا 9فروردین جاری، 13 هزار و 583 مورد بازدید از بنا و موزه رختشویخانه، 14 هزار و 764 مورد بازید از موزه مردان نمکی و 5 هزار و 594 مورد بازدید نیز از غار کتله خور ثبت شده است.
رحمتی اظهار داشت: در این مدت 160 هزار و 69 مورد بازدید نیز از سایر جاذبه های گردشگری در سطح این استان به ثبت رسیده است.

رحمتی افزود: از 28 اسفند 97 تا 9فروردین جاری، برای ارتقای کیفیت ارائه خدمات به مسافران، 584 مورد نظارت از مراکز ارائه خدمات گردشگری و اقامت در استان انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی :وجود بزرگترین گنبد آجری جهان، شگفت انگیزترین غار آهکی دنیا، مومیایی های مردان نمکی با قدمت بیش از 2هزار سال، طولانی ترین بازار سر پوشیده جهان و مردمانی مهمان نواز، استان زنجان را به میزبانی پرجاذبه و مهربان برای مسافران و گردشگران تبدیل کرده است.
گنبد سلطانیه یکی از 17 میراث جهانی ایران محسوب می شود که قدمت آن به قرن هفتم هجری شمسی، دوره ایلخانیان می رسد.
بنای رختشویخانه توسط علی اکبر توفیقی نخستین شهردار زنجان حدود یک صد سال پیش با کاربری انحصاری شستشوی لباس و ظروف توسط بانوان، در مرکز این شهر احداث شده است.
بنای رخشتویخانه در نوع خود منحصر به فرد بوده و از سال 1377 به عنوان موزه مردم شناسی این استان نیز مورد بازدید گردشگران و علاقه مندان قرار می گیرد.
غار کتله خور از طولانی ترین و شگفت انگیزترین غارهای آهکی جهان است که در 80 کیلومتری شهر گرماب از توابع شهرستان خدابنده قرار گرفته است.
تا کنون حدود 22 کیلومتر از این غار آهکی نقشه برداری و شناسایی شده و در زمان حاضر یک مسیر 2 کیلومتری در آن برای بازدید گردشگران مهیا است.
'
مردان نمکی' مومیایی های نمکی هستند که از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان کشف شده اند.
تاکنون 6 مرد نمکی از همین معدن کشف شده است که کاوشگران حدس می زنند همه این مردان در معدن نمک مشغول معدنکاری بوده اند که بر اثر ریزش، زیر آوار نمک مانده و در همان معدن مدفون شده اند.
بر اساس مطالعات انجام شده، قدمت برخی از مومیایی مردان نمکی به بیش از 2 هزار سال می رسد.
 

 

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط