چهارشنبه 30 مرداد 1398

پنجه فلزی صفوی تحت لوای آثار ملی درآمد

پنجه فلزی صفوی تحت لوای آثار ملی درآمد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان خبر از ثبت ملی پنچه فلزی کتیبه دار دوران صفوی در فهرست آثار شاخص کشور را داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، صبح امروز 17 بهمن ماه  در زنجان گفت: بر اساس توافق شورای ثبت سازمان با ثبت  پنچه فلزی (علم تعزیه ) کتیبه دار در فهرست آثار ملی کشور موافقت گردید .

او افزود: این پنجه فلزی از جنس برنج و شیوه ساخت ونوع کتیبه ها که بسیار هنرمندانه واستادانه می باشد مربوط به دوره صفوی است  ولی بعدها در دوره فتحعلی شاه قاجار این پنجه  وقف و بر روی آن تاریخ 1246 ه ق دیده می شود  . این اثر ارزشمند در مسجد قدیمی روستای کله سر از توابع شهرستان زنجان نگهداری می شده واهالی روستا ارادت خاصی نسبت به این علم داشتند که برای حفاظت به موزه زنجان اهدا گردید .

رحمتی ادامه داد: طول این اثر 72 ،عرض 23 ودر دو طرف پنجه سمت راست وچپ  کتیبه های بسیاری کارشده است .

 پرستو قاسمی مسئول امور موزه های اداره کل که مطالعه این اثر را انجام داده  در خصوص محل نگهداری این اثر ارزشمند گفت:  این پنجه فلزی در موزه زنجان در معرض تماشای بازدیدکنندگان است .

او در خصوص نوشته های روی پنجه فلزی عنوان کرد: در سمت راست پنجه اسامی پنج تن آل عبا –صلوات کبیر وسوره مبارکه صف ودر قسمت مرکزی پنجه  کتیبه عبارت (وقف سید الشهداء نمود این پنجه را استاد مهدی بنا ابن عابدین کله ساری هر کس بدل کند بلعنت خدا گرفتار شود سنه 1246 )به خط نسخ  دیده می شود .در سمت چپ پنجه  اسامی جلیله خداوند در بین انگشتان ،آیه الکرسی وسوره مبارکه صف دیده می شود . از نمادهای مراسم تعزیه در ایام محرم می توان به علم ، زنجیر ،سنج ونخل اشاره کرد .

مسئول امور موزه های استان زنجان در خصوص این نماد مذهبی اظهار کرد: پنجه حضرت ایوالفضل (ع) یک نماد در مذهب شیعه است که بر پرچم ها وعلم های تعزیه در عزاداری ایام محرم نصب می شده است . این سمبل در فرهنگ شیعیان به عنوان نماد جانبازی نیز قلمداد شده است  .

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط