چهارشنبه 30 مرداد 1398

زنجان در راه تبدیل به شهر جهانی صنایع دستی فلزی

زنجان در راه تبدیل به شهر جهانی صنایع دستی فلزی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان با یادآوری انتخاب زنجان به عنوان شهر ملی ملیله گفت: هفته اول اسفند نماینده سازمان گردشگری یونسکو به زنجان سفر می‌کند که یکی از اهداف این سفر بررسی وضعیت زنجان برای معرفی به عنوان شهر جهانی صنایع دستی فلزی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان ، یحیی رحمتی در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی استان زنجان با بیان اینکه یکی از دستاورهای مهم استان زنجان طی سالهای اخیر ایجاد و معرفی جاذبه‌های گردشگری بوده است گفت: زنجان در حال عبور از معبر به مقصد گردشگری است.

رحمتی ادامه داد: با برگزاری جشنواره‌هایی نظیر آش و غذای اکو به عنوان جاذبه‌های گردشگری شناخته شده‌اند.

او با اشاره به اینکه شاید یک دهه قبل هیچ تور گردشگری به مقصد زنجان وجود نداشت، گفت: موفقت هایی در حوزه جذب گردشگر در استان زنجان اتفاق بی افتد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان یادآور شد: یکی از موفقیت‌های زنجان در حوزه قطارهای گردشگری خارجی بود که زنجان توانست در کنار تهران، اصفهان، شیراز و یزد جزو 5 مقصد اصلی این قطار گردشگری باشد.

یحیی رحمتی ادامه داد: دستاوردهای بزرگی در حوزه جذب گردشگر و همچنین معرفی جاذبه گردشگری زنجان اتفاف افتاده و شیب رشد در این حوزه قابل توجه است ولی هنوز تا هدف و موفقیت کامل در این حوزه فاصله داریم.

رحمتی در ادامه با یادآوری اینمه دهه 60 دوره اوج صنعت صنایع مس در زنجان بود، افزود: به واسطه ورود محصولات رقیب به بازار مس زنجان از پروسه تولید خارج شد ورو به افول، انقراض و فراموش شدن می‌رفت.

او اضافه کرد: در سال 89، فقط 18 مسگر در زنجان فعالیت می‌کردند و امروز این عدد از مرز هزار و 600 نفر گذشته است.

این مسئول در ادامه سخنان خود به مقایسه تعداد فروشگاه‌های صنایع دستی پرداخت و با بیان اینکه در سال 92 تعداد 87 فروشگاه صنایع دستی در سطح شهر فعالیت کردند، گفت: در طول 5 اخیر تعداد این فروشگاه‌ها با رشدی قابل توجه از مرز 400 عدد گذشته که این موضوع نشان دهنده مراجعه گردشگر به شهر است چرا که مشتری این فروشگاه‌ها اکثراً گردشگران ورودی هستند.

یحیی رحمتی اضافه کرد: بیشترین رقم درآمدی زنجان از طریق موزه‌ها 33 میلیون تومان بود به قیمت امروز با توجه به افزایش سه برابری قیمت بلیط ها حداکثر 99 میلیون تومان است، اما امسال این رقم در هفت ماهه نخست سال از مرز یک میلیارد تومان هم گذشته است.

رحمتی افزایش درآمد موزه‌ها را از نشانه‌های تبدیل شدن زنجان از یک معبر به مقصد گردشگری دانست.

امتیاز به خبر :