شنبه 02 شهریور 1398

افتتاح اولین خانه صنایع‌دستی در زنجان

افتتاح اولین خانه صنایع‌دستی در زنجان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، از افتتاح اولین خانه صنایع‌دستی زنجان خبر داد و گفت: اولین خانه صنایع‌دستی اواخر امسال در شهر زنجان افتتاح خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به نقل از ایسنا منطقه زنجان، یحیی رحمتی در جلسه کارگروه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان، اظهار کرد: دو دوره فراخوان طرح گردشگری سد گلابر در جراید استان منتشر شده ‌اما تاکنون متقاضی‌‌ نداشته است، در این پروژه بازدید متقاضی از محل سرمایه‌گذاری قبل از انعقاد قرارداد موضوع مهمی است که مورد توجه سازمان قرار دارد.

او به دستور بعدی جلسه با عنوان زنجان شهر ملی ملیله اشاره کرد و گفت: ثبت جهانی شهر زنجان به نام شهر ملیله یکی از اقدامات اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان است که امیدواریم هرچه سریع‌تر شاهد کسب این افتخار بزرگ باشیم.

این مسئول همچنین به ویژگی‌های ملیله زنجان اشاره کرد و افزود: ملیله زنجان از کیفیت و کار منحصر به فردی برخوردار است. تنوع، طرح قرینه‌سازی و خلوص نقره ۹۹ درصد، از جمله ویژگی‌های ملیله زنجان به‌شمار می‌رود.

رحمتی یادآور شد: افتخاراتی که ملیله زنجان تاکنون کسب کرده، شامل کسب ۲۲ اثر مرغوبیت کالا در سطح ملی و در یونسکو است. همچنین در حال حاضر ۲۰۰ هنرمند فعال در استان در زمینه هنر ملیله مشغول فعالیت‌اند و پدر ملیله که استاد منصور کاظمیان است، در قید حیات است.

او ادامه داد: فرآیندهایی که در شهر ملی ملیله مورد توجه قرار می‌گیرد شامل میزان جمعیت، تعداد هنرمند، میزان مراکز فروش و تولید، اصالت محصول، میزان صادرات، تعداد جاذبه طبیعی و تاریخی و غیره است که جهت معرفی این شهر به شهر ملی، شاهد حضور سه داور جهانی با اقامت دو روزه در استان بودیم.

امتیاز به خبر :