شنبه 02 شهریور 1398

اختصاص اعتباری از ستاد بازآفرینی برای ساماندهی بازار زنجان/ مرمت بازار اعتبار بسیاری نیاز دارد

اختصاص اعتباری از ستاد بازآفرینی برای ساماندهی بازار زنجان/ مرمت بازار اعتبار بسیاری نیاز دارد

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از اختصاص اعتباری از ستاد بازآفرینی برای ساماندهی بازار زنجان خبر داد و گفت: در راستای مرمت‌های اضطراری، کف‌سازی «سرای ملک» مرمت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به نقل از فارس، یحیی رحمتی در زنجان درباره آخرین وضعیت ساماندهی بازار زنجان اظهار کرد: بخشی از امور مربوط به ساماندهی این مکان تاریخی انجام شده و بخشی نیز در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه یکی از مباحث مربوط به بهسازی و ساماندهی آب‌های شرب و دفع نزولات است که آغاز شده است، تصریح کرد: در این زمینه امور مربوط در بازار میوه‌فروشان و همچنین بازار پایین بخشی انجام شده است.

او با اشاره به اینکه مخابرات و شرکت برق نیز بحث ساماندهی منظر سیم‌ و کابل‌ها را در دستور کار دارد که در این زمینه نیز بخشی از امور مربوط انجام شده است، تصریح کرد: وظیفه شهرداری نیز تامین و پیشنهاد مصالح بود که پیور پیشنهادی در کمیته فنی بررسی شد و شهرداری در مرحله تامین پیورهای کف‌سازی است.

رحمتی با بیان اینکه در بحث مرمت‌های اضطراری نیز چند نقطه به پایان رسیده است، افزود: در این زمینه ورودی«سرای ملک» که کف‌سازی اضطراری با ساماندهی تاسیسات را نیاز داشت انجام و برای «سرای پاشا» نیز قرارداد بسته شده و برای آزادسازی «برج و باروی» نیز سه خانه تملک شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه بازار صرفا یک راسته مغازه‌ای نیست و مجموعه‌ای از بافت‌های ارزشمند است که در آثار ملی به ثبت رسیده است، تصریح کرد: البته در این بحث نیز ستاد بازآفرینی که راه و شهرسازی متولی آن است نیز ورود پیدا کرده است.

او با بیان اینکه از محل ستاد بازآفرینی نیز مبلغی برای ساماندهی بازار در نظر گرفته خواهد شد که فعلا میزان آن مشخص نیست، افزود: در زمینه «برج و باروی» و «سرای پاشا» نیز اعتباری از محل ستاد بازآفرینی تامین خواهد شد.

رحمتی با بیان اینکه مرمت یک امر مستمر است و نمی‌توان یک مبلغ مشخصی برای آن در نظر گرفت، افزود: بناهای تاریخی همواره نیاز به رصد و رسیدگی مستمر دارند و آسیب‌ها در پروسه استفاده به وقوع می‌پیوندند که ما نیز بر اساس آن مرمت‌ها را انجام می‌دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه مجموعه بازار بسیار گسترده است، اضافه کرد: بیش از یک هزار دهنه مغازه، بافت پیرامونی ارزشمند و ... در بازار وجود دارد که فقط مرمت اضطراری آن مبلغ میلیاردی نیاز دارد.

او با بیان اینکه برای رسیدن به یک نتیجه خوب اعتبارات زیادی نیاز داریم چون بازار یک افتخار ملی است، تصریح کرد: البته در تلاشیم تا عید نوروز که مسافر و گردشگر نیز خواهد آمد، ساماندهی مطلوبی داشته باشیم.

 

امتیاز به خبر :