چهارشنبه 30 مرداد 1398

تخریب صورت گرفته در سرای حاج شامی پایین غیر قانونی است

تخریب صورت گرفته در سرای حاج شامی پایین غیر قانونی است

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی زنجان گفت: تخریب صورت گرفته در سرای حاج شامی پایین غیرقانونی است و شکایت از مالک توسط میراث فرهنگی صورت پذیرفته که با این شرایط قاعدتا باید سلب انتفاع از مالک صورت پذیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، مهرداد عسگریان ، امروز، 19 دیماه، در زنجان با اعلام مطلب فوق ادامه داد: مالک این مجموعه با تخریب حداقل 5 باب حجره سعی در از بین بردن سرقفلی های موجود در این سرا داشته و در حال حاضر سرا را به پارکینگ ماشین ها تبدیل کرده است که عبور و مرور خودرو و لرزش های ناشی از آن، برای بنا مخاطره آمیز است.

او ادامه داد: علی رغم تذکرهای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان مبنی بر ممنوعیت تخریب رواق آجری این سرا ، وی اقدام به تخریب بخشی از رواق این مجموعه نموده است این در حالیست که در مورخه هشتم فرودین ماه سالجاری طی نامه ای به شماره 13/130/972 به مالک ابلاغ شد که " رواق مذکور در حالت عادی و در صورت حذف عوامل مخل، ایستا و پایدار بوده لیکن در صورتی که در معرض لرزش های ناخواسته و ممتد مانند عبور و مرور وسایط نقلیه یا ضربه و برخورد غیر معمول با پایه های آجری و ... قرار گیرد احتمال ریزش یا تخریب خواهد داشت. لذا در صورت بهره برداری ضروروی است که در کوتاه مدت اقدام به ایمن سازی و رفع خطر احتمالی به صورت شمع گذاری نماید و در فرصت مناسب نیز آثار واقع در پلاک فوق تعمیر و مرمت اساسی گردد."

عسگریان تاکید کرد که اداره کل میراث فرهنگی یک دستگاه نظارتی است و در عین اینکه در مرمت بناها و آثار تاریخی ثبتی مالک می تواند از مشارکت 50 درصدی میراث فرهنگی استفاده نماید. حتی اگر مالک اسطاعت مالی تعمیر نداشته باشد نیز شهرداری در صورت وجود خطر با ضوابطی اقدام به تعمیر می نماید.

معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی زنجان گفت: علی رغم تمامی این نامه نگاری ها و تذکرات و ایستا و پایدار بودن رواق مذکور باز هم مالک اقدام به تخریب بخشی از این رواق و حجره های پشت سر آن نموده است و طرح دعوی میراث فرهنگی علیه مالک این کاروانسرا صورت گرفته است.

این مسئول خاطر نشان کرد: ساماندهی وضعیت چنین بناهایی به تنهایی از عهده میراث خارج است و شهرداری و نیروی انتظامی نیز باید در این موارد همکاری نمایند.

عسگریان با اشاره به ثبت مجموعه بازار زنجان در فهرست آثار ملی ، افزود: بازار زنجان به شماره 1440 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و سراها و کاروانسراها نیز جزء مجموعه بازار زنجان بوده و در فهرست آثار ملی قرار دارند. از اینرو کلیه ضوابط بناهای ثبتی برای آنها نیز صادق است.

 

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط