پنجشنبه 23 آبان 1398

استاد چاروق‌دوز زنجانی درگذشت

استاد چاروق‌دوز زنجانی درگذشت

«آراز علی‌محمدی»، پیشکسوت چاروق‌دوزی زنجان از دنیا رفت و پیکر آن مرحوم در گلزار شهدای پایین زنجان آرام گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به نقل از ایسنا، معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان با تایید این خبر گفت: این هنرمند پیشکسوت یکی از استادان برجسته رشته چاروق‌دوزی بود که شاید نمونه آن را دیگر نداشته باشیم. این هنرمند متولد ۱۳۲۴ در زنجان بود و از هفت سالگی به دوختن چاروق مشغول شد.

الناز خدایی‌فرد ادامه داد: استاد محمدی نزد استادان مطرح این رشته مثل حاج مصیب، حاج موسی و استاد خطیبی شاگردی کرد. فرزند استاد علی محمدی نیز نزد پدرش شاگردی کرده و در حال حاضر یکی از استادان چاروق‌دوزی زنجان به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه من از دلیل فوت این هنرمند اطلاعی ندارم، افزود: مرحوم محمدی از استادان فعال رشته چاروق‌دوزی بود که در راسته حجت‌الاسلام در بازار سنتی زنجان کار می‌کرد و بیماری خاصی نداشت.

همسر و فرزندان این هنرمند نیز به این حرفه مشغول هستند. محمدی در زمینه دوخت انواع چاروق مهارت داشت و سبک دوخت را با همان شیوه سنتی ادامه داد.

چاروق نوعی پاپوش چرمی است که در زنجان تولید می‌شود و انواع مختلفی مثل چاروق توری، چاروق پرده‌بند و چاروق تمام‌چرم دارد که به صورت پشت باز و پشت بسته دوخته می‌شود.

امتیاز به خبر :