دات نت نیوک
پنجشنبه 02 خرداد 1398

آئین عزاداری حسینیه اعظم زنجان 27 شهریور ماه برگزار می شود

آئین عزاداری حسینیه اعظم زنجان 27 شهریور ماه برگزار می شود

آئین عزاداری حسینیه اعظم زنجان، دهمین میراث معنوی کشور، عصر روز سه شنبه بیست و هفتم شهریور ماه در زنجان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، آئین عزاداری حسینیه اعظم زنجان، دهمین میراث معنوی کشور، عصر روز سه شنبه بیست و هفتم شهریور ماه در زنجان برگزار می شود.

عصر روز هشتم محرم زنجان بزرگترین قربانگاه شیعیان جهان و دومین قربانگاه بزرگ جهان بعد از منای مکه مکرمه است.

نذورات آئین عزاداری حسینیه اعظم زنجان را در سال گذشته بیش از 10 هزار راس احشام و چهار میلیارد و پانصد میلیون تومان وجه نقد بود که 2 هزار راس از این احشام در هنگام برپایی دسته ذبح شدند.

در این مراسم همه ساله هزاران عزادار حسینی از سراسر کشور و شیعیانی از کشورهای مسلمان در یوم العباس گرد هم می آیند تا ارادت خود را به اهل بیت در معرض دید جهانیان قرار دهند.

از ویژگی های دسته عزاداری حسنیه اعظم زنجان به سادگی آن می توان اشاره کرد که بی هیچ علم و کتلی برپا می شود و بصورت رسمی از ساعت 13 تا اذان مغرب ادامه دارد.

گفتنی است هم اکنون حسینیه اعظم زنجان با قدمتی 500 ساله در پی اجرای طرح توسعه آن زیربنایی 20 هزار مترمربعی را شامل می شود و به یک مجموعه فرهنگی، مذهبی، آموزشی ، درمانی بدل شده است. کتابخانه، دارالشفا، سالن اجتماعات و صندوق قرض الحسنه از جمله اماکنی است که در طرح توسعه به این مکان افزوده شده و همه از محل نذورات مردمی بوده که در اختیار عموم قرار دارد.

این آئین در 15 دیماه 87  با شماره 10 بعنوان دهمین میراث معنوی کشور و نخستین گونه از جنبه های منحصر به فرد آیین های عزاداری به ثبت ملی رسید.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط