چهارشنبه 30 مرداد 1398

وجه تمایز ملیله زنجان ظرافت، عیار و طرح های انحصاری آن است

وجه تمایز ملیله زنجان ظرافت، عیار و طرح های انحصاری آن است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: وجه تمایز کارهای ملیله این استان با سایر نقاط کشور، در ظرافت نقوش و گل ها، عیار بسیار بالا و طرح های منحصر به فرد هنرمندان آن است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به نقل از ایرنا، یحیی رحمتی روز سه شنبه افزود: حفظ دستاوردهای تمدنی هر منطقه به اسم آن مکان، یکی از بهانه ها و ابزارهای خوب برای تقویت عرق منطقه ای مردم آن خطه جغرافیایی است.

او یادآورشد: متاسفانه گاه مشاهده می شود که این دستاوردها به واسطه حفاظت نشدن، به نام شهر یا منطقه دیگری ثبت و مصادره شده است.

رحمتی اظهار داشت: امروز هم می توان دید که در برخی شهرها اگرچه صنایع دستی متعلق به آن منطقه نیست اما به سبب فعالیت در زمینه تولید محصول، اثر هم به نام آن شهر به ثبت رسیده و شناخته می شود و مبدا تولید جغرافیایی اثر که آفرینندگان اصلی در آن به سر می برند، تغییر یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: نخستین کاری که در زمینه ثبت شهر ملی ملیله انجام شد، موضوع ثبت در حافظه تاریخی ملتی است که این محصول در یک منطقه جغرافیایی به نام زنجان و به دست هنرمندان همین اقلیم پدید می آید.

او خاطرنشان کرد: هنرمندان زنجان جزء به جزء این اثر را پرورش داده اند و حفظ آن و ثبت منطقه جغرافیایی، موجب جلوگیری از مصادره یا تصاحب مالکیت معنوی به دست دیگر مناطق می شود.

رحمتی ادامه داد: لازمه ثبت جهانی هر اثری، پذیرش آن در کشور مبدا است، بدان معنا که مقدمه ثبت زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله، پذیرش آن توسط ایران است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به سود هنرمندان ملیله کار به دنبال ثبت ملی و جهانی این هنر صنعت اشاره کرد و گفت: شاید در کوتاه مدت پاسخی برای مطالبه هنرمندان نداشته باشد اما با ثبت جهانی، ملیله به عنوان یک برند شهری برای زنجان عمل می کند و به عنوان یک گواهی اصالت در جهان شناخته می شود و به حتم برای توسعه بازارهای بین المللی کمک شایانی خواهد کرد.

او اضافه کرد: هم اکنون صنایع دستی شیشه های رنگی چک و سنگ های قیمتی تایلند به همین طریق به ثبت جهانی رسیده اند و شهرت بین المللی یافته اند.

رحمتی به حضور داوران ثبت جهانی در زنجان اشاره کرد و افزود: پس از ثبت شهر زنجان به عنوان شهر ملی ملیله، این داوران بعد از بازدید از بازار و صنایع دستی این شهر، خود پیشنهاد ثبت زنجان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی فلزی را دادند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: در صورتی که بتوان زنجان را به عنوان شهر جهانی صنایع دستی فلزی ثبت کرد در حقیقت اقدامی برای ثبت چندین صنایع دستی به شکل همزمان انجام گرفته است.

او با بیان اینکه یکی از مشکلات چنین مسائلی وجود نگاه مادی و دستیابی به سود مالی است، تصریح کرد: بدون شک در صورت ثبت جهانی یک اثر، محصولات آن در سطح جهان معرفی می شوند و اعتبار بین المللی پیدا می کنند و در نهایت بازار فروش آنها هم پررونق می شود.

رحمتی تاکید کرد: راه ورود به بازارهای جهانی به حتم ایجاد اعتماد، اصالت و قیمت محصول است و ثبت های این چنینی بدون شک اعتماد مصرف کننده را نسبت به اصالت اثر و قیمت محصول جلب می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به تفاوت ملیله این استان با دیگر مناطق کشور اشاره کرد و گفت: این تفاوت را می توان در ظرافت، عیار بالای نقره و طرح های انحصاری مشاهده کرد.

او عیار نقره ملیله زنجان را 99.9 درصد خواند و عیار ملیله دیگر مناطق را بین 60 تا 70 درصد برشمرد.

رحمتی اظهار داشت: عیار بالای نقره، زمینه انعطاف بیشتر آن را فراهم می کند و همین موضوع منجر به افزایش ظرافت بیشتر ملیله تولیدی هنرمندان زنجانی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان هر ظرف ملیله این استان را دارای طرح انحصاری خواند و گفت: هر هنرمندی نوآوری و ابتکار منحصر به خود را دارد و ثبت ملی این هنر صنعت، موجب جلوگیری از مصادره این طرح ها به نام دیگر مناطق می شود.

او خاطرنشان کرد: علاوه بر عیار خود نقره ملیله، عیار هنرمندان این عرصه هم بالاست تا آنجا که اگر استاد ملیله کاری، از ظرافت کار خود راضی نباشد، آن را وارد بازار نمی کند و مجدد به چرخه تولید باز می گرداند.

رحمتی یادآورشد: خلاقیت همنشین همیشگی ملیله زنجان بوده و این موضوع مربوط به یک مقطع تاریخی خاص نمی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان قدمت هنر صنعت ملیله در این استان را دوران سلجوقی خواند و از وجود ظروف ملیله بسیار متعلق به دوران صفوی در دست شهروندان خبر داد.

او دوران سلجوقی را عصر شکوفایی صنایع فلزی ایران خواند و از رونق گسترده صنایع دستی ایران در عصر صفوی خبر داد.

رحمتی با بیان اینکه آثار متعددی از معماری و بناهای دوران سلجوقی در زنجان مشاهده می شود، تاکید کرد: بر همین اساس می توان گفت که ملیله و چاقوی این استان هم در عصری که تلفیق فلز و طلاکوبی روی خنجر شکل می گیرد یا ترکیبات خاصی از فولاد تولید می شود هم، رونق داشت.

ابتدای مرداد امسال، زنجان با بیش از 200 ملیله کار که ماهانه هر کدام بین یک تا 1.5کیلوگرم انواع محصولات ملیله تولید می کنند، در شورای راهبری شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی به عنوان شهر ملی ملیله ثبت و شناخته می شود.

امتیاز به خبر :