چهارشنبه 30 مرداد 1398

زنجان به استقبال سیزدهمین دوره جشنواره ملی آش می رود

زنجان به استقبال سیزدهمین دوره جشنواره ملی آش می رود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: سیزدهمین دوره جشنواره ملی آش ایرانی از 22 تا 26 مرداد امسال با حضور 22 استان در زنجان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، یحیی رحمتی شامگاه سه شنبه در نشست خبری مشترک با شهردار زنجان به فرا رسیدن روز خبرنگار اشاره کرد و افزود: خبرنگاران همراهان خوبی در اطلاع رسانی از یک رویدادها یا اثر فرهنگی بوده اند و هستند.

او اظهار کرد: در صورتی که امروز جشنواره به این بزرگی در زنجان بر گزار می شود، به حتم به علت اطلاع رسانی خوبی بود که صورت گرفته است.

رحمتی اعلام کرد: امروز این جشنواره خود را به قدیمی ترین جشنواره غذای کشور تبدیل کرده است و هر سال هم با عظمت تر و پویاتر برگزار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه اکنون این جشنواره بزرگترین جشنواره غذای خاورمیانه به شمار می آید، گفت: 22 تا 26 مرداد در قالب همین جشنواره برنامه های متنوع فرهنگی، همچون سال های گذشته برگزار خواهد شد.

او یادآورشد: جشنواره امسال با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار می شود و این خود برای شهر زنجان افتخار بزرگی است.

رحمتی به ثبت هنر صنعت ملیله به نام زنجان اشاره و اضافه کرد: یکی از دغدغه های شهروندان و اصحاب رسانه زنجان این بود که مبادا نام این هنر صنعت به نام مبدا جغرافیایی دیگری ثبت شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: ثبت ملی ملیله به اسم زنجان، مقدمه ثبت جهانی این هنر صنعت محسوب می شود و دستاورد ارزشمندی برای زنجان است از همین رو هم در مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره آش داوران جهانی ثبت ملی ملیله در زنجان حضور می یابند.

او ادامه داد: هفت کمیته از پنج ماه قبل برای برگزاری موفقیت آمیز این جشنواره شکل گرفت.

رحمتی خاطر نشان کرد: امسال هم در کنار برپایی غرفه های آش، شب های فرهنیگ، سیاه چادرها، مسابقه آش و نمایشگاه ملی صنایع دستی برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: تاکنون 22 استان برای حضور در بخش آش و 31 استان در بخش صنایع دستی حضور قطعی خود را اعلام کرده اند.

او بابیان اینکه هر ساله متقاضیان بیشتری از زنجان برای حضور در جشنواره ملی آش ثبت می کنند، از ثبت نام 260 گروه به عنوان شرکت کننده زنجانی خبر داد.

رحمتی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، برای انتخاب برترین های این 250 گروه در 15 و 16 مرداد اقدام به برگزاری مسابقه استانی با حضور داوران ملی کرد تا سرانجام 12 گروه انتخاب شود اما به علت استقبال بالا این رقم به 15 گروه افزایش یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: در بخش مسابقه ملی هم سه گروه انتخاب  و به برندگان کاسه سیمین ملیله اعطا می شود و جایزه نفر نخست 100 میلیون ریال خواهد بود.

او یادآورشد: در بخش سیاه چادر 9 استان اعلام آمادگی کرده اند و هشت استان هم در بخش شب های فرهنگی به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

رحمتی اظهار داشت: سه سال است که در طراحی پوستر برای استفاده از هنرهای ایرانی تلاش می شود، چرا که خود پوستر هم نقش رسانه ای بر عهده دارد و منتقل کننده ارزشی به مقصد مورد نظر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به قطعی شدن حرکت 21 اتوبوس گردشگری به مقصد جشنواره آش خبر داد و به قطعی نبودن موضوع قطار گردشگری طی جشنواره امسال اشاره کرد.

او تاکید کرد: سال گذشته در قالب نمایشگاه صنایع دستی، روزانه 40 میلیارد ریال گردش مالی ثبت شد و امیدواریم امسال هم چنین رقمی به ثبت برسد.

رحمتی افزود: برای آنکه بتوان ملیله را به عنوان اثر ملی شهر معرفی کرد, یک راسته مختص محصولات ملیله در نمایشگاه ملی صنایع دستی پیش بینی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: امسال به تمام عرضه کنندگان صنایع دستی لزوم استفاده از بسته بندی مناسب اعلام شده و مورد تاکید قرار گرفته است.

او یادآورشد: آرام و بدون حاشیه بودن یکی از ویژگی های جشنواره ملی آش است.

رحمتی اظهار داشت: سال گذشته بازدید روزانه 120 نفر و پخت و سرو آش برای 45 هزار نفر ثبت شد.

مدیر کل میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: خیابان آش خوری هم برای خوردن 45 نوع آشی که بناست در جسنواره پخت شود پیش بینی شده است.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط