چهارشنبه 30 مرداد 1398

ساماندهی یک میدان خواب 800 ساله چراغی را برهم زد

ساماندهی یک میدان خواب 800 ساله چراغی را برهم زد

ساماندهی یک میدان در شهر دندی استان زنجان  منجر به بیدار شدن یک چراغ پیه سوز 800 ساله گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، مسئول امور موزه های این اداره کل امروز، 8 مرداد در زنجان گفت: در پی عملیات ساماندهی وخاکبرداری میدان امام شهر دندی یک چراغ پی سوز سفالی نخودی رنگ کف تخت با یک دسته عمودی به ارتفاع 11 سانتی متر سالم از زیر خاک بیرون آمد .

پرستو قاسمی ادامه داد: قدمت این شی با توجه به وجود قطعات سفالی شکسته پیرامون آن مربوط به قرون میانی اسلامی (سلجوقی –ایلخانی )می باشد .

او در خصوص ویژگی های این اثر تاریخی اظهار کرد: در قسمت لوله این پیه سوز علائم دودزدگی حاکی از بکارگیری آن بویژه در روشنایی دیده می شود .داخل این پیه سوز بقایای مواد روغنی نیز وجود دارد .

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی زنجان در تعریف چراغ پیه سوز بیان کرد: پی سوز در فرهنگ دهخدا این گونه معرفی شده پایه چراغی از سفال یا فلز که در آن پیه یا روغن کرچک می ریختند وبا فتیله ای از پنبه می افروختند. این شی بعد از مراحل کارشناسی در بخش اسلامی موزه باستان شناسی و مردان نمکی عمارت ذوالفقاری در کنار دیگر پی سوزهای مکشوفه در استان در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار می گیرد . 

امتیاز به خبر :