چهارشنبه 30 مرداد 1398

پوستر سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی رونمایی شد

پوستر سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی رونمایی شد

پوستر سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان، شهردار زنجان و عضور شورای شهر زنجان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، شامگاه روز دوشنبه یکم مردادماه، در برنامه شب فرهنگی زنجان در جشنواره ملی چهارسوق از پوستر سیزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی رونمایی شد.

در این مراسم مدیرکل میراث فرهنگی زنجان گفت: ما جشنواره ملی آش ایرانی را در زنجان داریم که در آن روزانه برای ۵۰ هزار نفر ۷۰ نوع آش سرو می شود و ۱۲۰ هزار بازدید کننده دارد.

او ادامه داد: زنجان جز محدود و معدود استان هایی است که ۵ تا از برترین های دنیا و منطقه را در خود جای داده است . غار آهکی کتله خور شگفت انگیز ترین غار خشکی خاورمیانه، گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان ، بازار زنجان به طول ۲۱۰۰ متر طولانی ترین بازار تاریخی ایران، بنای رختشویخانه که برای حفظ حرمت زنان شهر ساخته شده و کاربری آن اختصاصا شستن رخت و لباس است و ما یک اثری داریم که همه باید ببیند مردان نمکی.

رحمتی افزود: در حوزه مومیایی های طبیعی در دنیا سه نوع مومیایی داریم که یک نوع آن یعنی مردان نمکی در زنجان نگهداری می شود که  بی نظیر ترین آنها ست و  در ۵۳ کیلوماری شهر زنجان پیدا شده است.  پوشش مرد نمکی شماره ۴ که متعلق به اوج حکمتی هخامنشیان است و شما هیچ صندی در دنیا ندارید که مردان هخامنشی چه می پوشیدند اما همین یک دست لباس تن مرد نمکی شماره 4 تنها سند است.

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان گفت: کفشی که به پای آن است نشان می دهد که ایرانی ها از ۲۳۵۰ یال پیش کفش می پوشبدند این در حالیست که در  اروپا از قرن دوم و سوم به معنای امروزی کفش می پوشیدند و این نشان از مبدا جغرافیایی ایران به معنی پاپوش های امروزیست.

در این مراسم مسیح الله معصومی ،شهردار زنجان نیز با دعوت از مردم برای سفر به زنجان عنوان کرد: زنجان بعنوان میزبان مهربان در ایران شناخته شده و من از شما دعوت می کنم به زنجان میزبان مهربان سفر کنید.

او با اشاره به آئین عزاداری حسینیه و زینبیه اعظم زنجان اظهار کرد: شهر زنجان ویژگی خاصی دارد و آن اتحاد و همبستگی مردم زنجان است که در مراسم هشتم محرم در آئین عزاداری حسینیه اعظم زنجان شما از طریق رسانه ملی شاهد آن هستید.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط