دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 31 اردیبهشت 1398

قلعه تاریخی سهرین

این قلعه در ارتفاعات شمالی مشرف به دشت سهرین واقع شده که به صورت هشت ضلعی مستطیل شکل به ابعاد 82 × 54 متر با مصالح سنگ و گل بنا شده است .

کار بررسی و شناسایی و انجام گمانه زنی در قلعه سهرین واقع در سی کیلومتری شهر زنجان صورت گرفت . در این اقدام به همت واحد پژوهش برج ها و قسمت های نامشخص بارو ، و دروازه قلعه محوطه روستای قدیم سهرین بدست آمده و همچنان کار مطالعه ، تحقیق بر روی اثر فوق ادامه دارد .
عسگریان باستان شناس میراث فرهنگی استان زنجان در خصوص قلعه فوق گفت : این قلعه در ارتفاعات شمالی مشرف به دشت سهرین واقع شده که به صورت هشت ضلعی مستطیل شکل به ابعاد 82 × 54  متر با مصالح سنگ و گل بنا شده است . ضخامت دیوارهای قلعه 2 متر بوده و در قسمت نمای بیرونی از سنگ های مسطح که با ملات گچ و آهک بندکشی شده است ، استفاده گردیده است . ارتفاع دیوار فعلی تخریب شده در بلندترین قسمت به 3/40 متر می رسد . دروازه قلعه در دیواره جنوبی با فاصله یک برج از ضلع غربی با معبری به اندازه یک متر واقع شده است . در دروازه از سنگ های مقاوم تری مخصوصا در جلوی ورودی و کف دروازه به کار رفته است .
قدمت قلعه فوق به قرن پنجم و ششم هجری قمری باز می گردد و باتوجه به تغییرات معماری انجام یافته دو دوره را می توان برای آن در نظر گرفت . دوره اول مربوط به احداث اولیه قلعه و دوره دوم مربوط به بازسازی های صورت گرفته خصوصا در ضلع شرقی و جنوب شرقی دیوارها تشخیص داد .
قلعه در ضلع شمالی روستای مکشوفه قدیم سهرین بر بالای بلندی واقع است و می توان آن را جزء کهندژ روستا دانست.
گفته می شود این اقدام بعد از کشفیات ناشی از کاوش ارگ گنبد سلطانیه در استان زنجان بی سابقه بوده است .

تصاویر مرتبط