اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان زنجان

تاریخ: 04 اسفند 1397

نماينده هيئت داوران چهارمين نشست تخصصي و مسابقه ملي طراحي در صنايع دستي: خلاقیت و نوآوری، حفط اصالت منطقه ای و فرهنگی بخشي از پارامترهاي داوري بود

نماينده هيئت داوران چهارمين نشست تخصصي و مسابقه ملي طراحي در صنايع دستي گفت: پارامترهایی چون خلاقیت و نوآوری، حفط اصالت منطقه ای و فرهنگی، قابلیت ساخت مباحق زیبایی شناختی، عملکرد و ارگونومی و نهایتا میزان محبوبیتی که کالا بین مصرف کننده ها می تواند داشته باشد پارامترهاي داوري آثار چهارمين نشست تخصصي و مسابقه ملي طراحي در صنايع دستي بود.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان، دكتر آل علي، استاد دانشگاه سمنان ، در آئين اختتاميه چهارمين نشست تخصصي و مسابقه ملي طراحي در صنايع دستي اظهار كرد : پارامترهایی چون خلاقیت و نوآوری، حفط اصالت منطقه ای و فرهنگی، قابلیت ساخت مباحق زیبایی شناختی، عملکرد و ارگونومی و نهایتا میزان محبوبیتی که کالا بین مصرف کننده ها می تواند داشته باشد. هر کدام ضرایبی داشتند که متغیر بود و بر اساس این پارامترها داوری صورت گرفت.

او ادامه داد: شیوه داوری برای چنین برنامه هایی اصلا ساده نیست چون پارامترهایی در بحث های طراحی هست که با هیچ معیار و محکی نمي توان قضاوتش کرد و باید سعی کرد سلایق شخصی و از معیارهای که موجب ناعدالتی می شود حذر کرد.

استاد طراحي صنعتي دانشگاه سمنان در ادامه سخنان خود عنوان كرد: با همکاری مجدانه هییت داوران پارامترهایی در نظر گرفته شد و با روش های علمی اولویت بندی گرفت تا هر کدام جایگاهی مناسب داشته باشند و قضاوت ما موثر باشد.

دكتر آل علي با تاكيد بر اينكه برگزيده نشدن آثار ارائه شده به معني خوبب نبودن انها نيست، بيان كرد: اگر ما محصولات و موضوعات را رتبه بندی کردیم قاعدتا به معنی خوب نبودن نیست. بعضی از کارها در بعصی پارمترها واقعا رتبه خوبی داشتند و آنها کارشان را مي توانستند بهینه کنند و بايد اساتید در ارتباط باشند و دلایل را بپرسند.

همچنين دكتر طغرانگار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي استان زنجان در اين مراسم گفت: من در اطراف خود خلا ناشی از عدم توجه کافی به طراحی را می بینم و بسیار بسیار خوشحالم و باعث خوشبختی است که این حرکت شروع شده و امیدوارم تداوم پیدا کند تا همه بتو انند از زیبایی های هنر بهره مند شوند.