اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان زنجان

Date: 23 آبان 1397

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان: 3 اثر استان زنجان مهر اصالت شورای جهانی صنایع دستی را دریافت کردند

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان خبر داد: 3 اثر از استان زنجان در ارزیابی آثار صنایع‌دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه موفق به دریافت مهر اصالت صنایع‌دستی شدند و شعمدان و قاب عکس ملیله زنجان و چاقوی قلمتراش زنجانی در فهرست شورای جهانی صنایع دستی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، یحیی رحمتی صبح امروز با اعلام خبر فوق، گفت: در مجموع آثار ارسالی هنرمندان صنایع دستی 31 استان کشور ، 50 اثر در ارزیابی آثار صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه موفق به دریافت مهر اصالت صنایع دستی شدند که در این میان سه اثر متعلق به استان زنجان است.

او ادامه داد: قلمتراش 4 تیغه اثر استاد ذکریا علیخانی، شمعدان نقره ملیله اثر استاد علیرضا لطفی رضایی و قاب عکس نقره ملیله اثر استاد نقی رحمانی آثاری هستند که از زنجان موفق به دریافت مهر اصالت شورای جهانی صنایع دستی شده اند.

رحمتی با اشاره به اینکه در سالجاری زنجان بعنوان شهر ملی ملیله ایران انتخاب شد، عنوان کرد: امسال 11 اثر صنایع دستی استان زنجان موفق به دریافت نشان ملی شده اند.

به گفته رحمتی زنجان رتبه نخست را در تولیدات صنایع دستی فلزی در کشور دارد و چاقو، مس و ملیله این استان از شهرت فراوانی برخوردار است.