دات نت نیوک
جمعه 03 اسفند 1397

اولین مرکز باستان شناسی معدنی در زنجان تاسیس می شود

اولین مرکز باستان شناسی معدنی در زنجان تاسیس می شود

 

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان گفت: با توجه به مذاکرات اولیه صورت گرفته با پژوهشگران آلمانی و در صورت موافقت پژوهشگاه و پژوهشکده میراث فرهنگی، نخستین مرکز باستان شناسی معدنی در زنجان تاسیس می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان، یحیی رحمتی، صبح امروز ، در چهارمین نشست علمی-تخصصی پژوهش های باستان شناسی و مطالعات میان رشته ای معدن نمک چهرآباد زنجان با حضور پژوهشگران خارجی و داخلی اظهار کرد: ایجاد این مرکز در زنجان بعنوان یکی از قطب های اصلی و فعالترین قطب باستان شناسی معدنی در زنجان از اهمیت ویژه ای برخوردار است‌ .

او با بیان اینکه زنجان از قطب های اصلی باستان شناسی معدنی کشور است، ادامه داد: راه اندازی مرکز باستان شناسی معدنی در استان، زمینه بهره گیری از توان و تخصص پژوهشگران سایر کشورها نیز در مطالعه های عرصه های تاریخی معدنی در زنجان بیش از پیش فراهم می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان تاکید کرد: دستیابی به عمق فرهنگ و تاریخ این منطقه که در شکل گیری و پیشرفت تمدن تاریخ ایران تاثیر داشته، از دغدغه های میراث فرهنگی استان است.

گفتنی است: معدن نمک چهرآباد زنجان تنها محوطه باستانی شناخته شده در ایران است که مدارک قابل توجهی ازاستخراج نمک از دوران پیش و پس از اسلام را داراست.

این معدن تاریخی بدلیل ویژگی های خاص خود، مقادیر قابل توجهی ازمواد ارگانیک، ابزارهای معدنکاوی و همچنین مومیایی های طبیعی موسوم به 'مردان نمکی' را در خود جای داده است.

مردان نمکی' مومیایی های نمکی کشف شده از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان هستند که بر اساس مطالعات انجام شده قدمت برخی از آنها به بیش از 2 هزار و 300 سال پیش (دوره هخامنشیان) می رسد.

هم اکنون از 6 مومیایی کشف شده ، آثار 2 مرد نمکی به دلیل متلاشی بودن در مخزن اشیای 'مردان نمکی' موزه ذوالفقاری زنجان نگهداری می شود و سه مومیایی مردان نمکی در موزه عمارت ذوالفقاری زنجان و یک مومیایی نیز در موزه ملی ایران در معرض بازدیدکنندگان قرار دارد.

چهارمین نشست علمی-تخصصی پژوهش های باستان شناسی و مطالعات میان رشته ای معدن نمک چهرآباد زنجان با حضور پژوهشگران آلمانی، اتریشی و ایرانی از موزه معدنکاری بوخوم آلمان، موزه مرکزی رومی – آلمانی ماینز، موزه باستان شناسی فرانکفورت ، موزه علوم طبیعی وین ، پژوهشگاه میراث فرهنگی ، اداره کل میراث فرهنگی زنجان و ... درسالن شهید شهریاری معاونت برنامه ریزی استانداری زنجان در حال برگزاری است.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط