دات نت نیوک
چهارشنبه 03 بهمن 1397

ساماندهي يك ميدان خواب 800 ساله چراغي را برهم زد

ساماندهي يك ميدان خواب 800 ساله چراغي را برهم زد

ساماندهي يك ميدان در شهر دندي استان زنجان  منجر به بيدار شدن يك چراغ پيه سوز 800 ساله گرديد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان، مسئول امور موزه هاي اين اداره كل امروز، 8 مرداد در زنجان گفت: در پی عملیات ساماندهی وخاکبرداری میدان امام شهر دندی يك چراغ پی سوز سفالی نخودی رنگ کف تخت با یک دسته عمودی به ارتفاع 11 سانتی متر سالم از زیر خاک بیرون آمد .

پرستو قاسمي ادامه داد: قدمت این شی با توجه به وجود قطعات سفالی شکسته پیرامون آن مربوط به قرون میانی اسلامی (سلجوقی –ایلخانی )می باشد .

او در خصوص ويژگي هاي اين اثر تاريخي اظهار كرد: در قسمت لوله این پیه سوز علائم دودزدگی حاکی از بکارگیری آن بویژه در روشنایی دیده می شود .داخل این پیه سوز بقایای مواد روغنی نیز وجود دارد .

مسئول امور موزه هاي اداره كل ميراث فرهنگي زنجان در تعريف چراغ پيه سوز بيان كرد: پی سوز در فرهنگ دهخدا این گونه معرفی شده پایه چراغی از سفال یا فلز که در آن پیه یا روغن کرچک می ریختند وبا فتیله ای از پنبه می افروختند. این شی بعد از مراحل کارشناسی در بخش اسلامی موزه باستان شناسی و مردان نمکی عمارت ذوالفقاری در کنار دیگر پی سوزهای مکشوفه در استان در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار می گیرد . 

امتیاز به خبر :