دات نت نیوک
چهارشنبه 03 بهمن 1397

پوستر سيزدهمين جشنواره ملي آش ايراني رونمايي شد

پوستر سيزدهمين جشنواره ملي آش ايراني رونمايي شد

پوستر سيزدهمين جشنواره ملي آش ايراني با حضور مديركل ميراث فرهنگي استان زنجان، شهردار زنجان و عضور شوراي شهر زنجان رونمايي شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان، شامگاه روز دوشنبه يكم مردادماه، در برنامه شب فرهنگي زنجان در جشنواره ملي چهارسوق از پوستر سيزدهمين جشنواره ملي آش ايراني رونمايي شد.

در اين مراسم مديركل ميراث فرهنگي زنجان گفت: ما جشنواره ملی آش ایرانی را در زنجان داريم كه در آن روزانه برای ۵۰ هزار نفر ۷۰ نوع آش سرو می شود و ۱۲۰ هزار بازدید کننده دارد.

او ادامه داد: زنجان جز محدود و معدود استان هایی است که ۵ تا از برترین های دنیا و منطقه را در خود جای داده است . غار آهكي کتله خور شگفت انگيز ترين غار خشكي خاورميانه، گنبد سلطانيه بزرگترین گنبد آجری جهان ، بازار زنجان به طول ۲۱۰۰ متر طولانی ترین بازار تاریخی ایران، بناي رختشویخانه که برای حفظ حرمت زنان شهر ساخته شده و كاربري آن اختصاصا شستن رخت و لباس است و ما یک اثری داریم که همه باید ببیند مردان نمکی.

رحمتي افزود: در حوزه مومیایی های طبیعی در دنیا سه نوع مومیایی داریم که یک نوع آن یعنی مردان نمکی در زنجان نگهداری می شود كه  بی نظیر ترین آنها ست و  در ۵۳ کیلوماری شهر زنجان پیدا شده است.  پوشش مرد نمكي شماره ۴ که متعلق به اوج حکمتی هخامنشیان است و شما هیچ صندی در دنیا ندارید که مردان هخامنشی چه می پوشیدند اما همين يك دست لباس تن مرد نمكي شماره 4 تنها سند است.

مديركل ميراث فرهنگي زنجان گفت: کفشی که به پای آن است نشان می دهد که ایرانی ها از ۲۳۵۰ یال پیش کفش می پوشبدند این در حالیست که در  اروپا از قرن دوم و سوم به معنای امروزی کفش می پوشیدند و این نشان از مبدا جغرافیایی ایران به معنی پاپوش های امروزیست.

در اين مراسم مسيح الله معصومي ،شهردار زنجان نيز با دعوت از مردم براي سفر به زنجان عنوان كرد: زنجان بعنوان ميزبان مهربان در ايران شناخته شده و من از شما دعوت مي كنم به زنجان ميزبان مهربان سفر كنيد.

او با اشاره به آئين عزاداري حسينيه و زينبيه اعظم زنجان اظهار كرد: شهر زنجان ویژگی خاصی دارد و آن اتحاد و همبستگی مردم زنجان است که در مراسم هشتم محرم در آئين عزاداري حسينيه اعظم زنجان شما از طریق رسانه ملی شاهد آن هستید.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط