دات نت نیوک
جمعه 03 اسفند 1397

مرمت حمام تاریخی روستای سیاهورد طارم آغاز شد

مرمت حمام تاریخی روستای سیاهورد طارم آغاز شد

 

مسئول اداره شهرستان طارم اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان گفت:  مرمت حمام تاریخی روستای سیاهورد طارم از محل اعتبارات استانی و ملی با مشارکت بهره بردار توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، ابراهیم محمدی، صبح امروز ، 19 تیرماه در زنجان اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طارم در جهت مشارکت در مرمت بناهای تاریخی با مالکیت بخش خصوصی اقدام به مرمت حمام قدیمی این روستا از محل اعتبارات استانی و ملی با مشارکت بهره بردار نموده است .

او در خصوص ویژگی های این بنا عنوان کرد: این بنا در ضلع جنوبی روستا و در میان باغات و حاشیه رودخانه سیاهورود قرار دارد و با توجه به معماری بنای حمام مربوط به دوره قاجاریه است و تمام ویژگی گرمابه های قدیمی ایران را دارا است.

محمدی بیان کرد: حمام دارای ورودی ، سربینه با گوشه های سه کنج با گنبد رگ چین با معماری خاص سنگی و حوضی لوزی شکل در مرکز است و سربینه از طریق راهرویی معروف به میاندار به گرمخانه متصل می شود ، گرمخانه فضایی نسبتاَ بزرگ که در جهت جنوبی به خزینه آب گرم و سرد و  در جهت دیگر سرویس بهداشتی قرار دارد خلوت خانه در ضلع شمال شرقی فضایی برای بهداشت عموم بوده است .

مسئول اداره شهرستان طارم اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری زنجان افزود: حمام دارای محل نگهداری هیزم مورد نیاز و تن بوده است . مصالح بکار رفته از لاشه سنگ محلی بوده و تا پاکار گنبد اندود گردیده و زیر گنبد با نمای سنگی بند کشی شده است .

امتیاز به خبر :