دات نت نیوک
پنجشنبه 24 آبان 1397

مرمت حمام تاريخي روستاي سياهورد طارم آغاز شد

مرمت حمام تاريخي روستاي سياهورد طارم آغاز شد

 

مسئول اداره شهرستان طارم اداره كل ميراث فرهنگي استان زنجان گفت:  مرمت حمام تاريخي روستاي سياهورد طارم از محل اعتبارات استاني و ملي با مشاركت بهره بردار توسط اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان، ابراهيم محمدي، صبح امروز ، 19 تيرماه در زنجان اظهار كرد: اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري شهرستان طارم در جهت مشاركت در مرمت بناهاي تاريخي با مالكيت بخش خصوصي اقدام به مرمت حمام قديمي اين روستا از محل اعتبارات استاني و ملي با مشاركت بهره بردار نموده است .

او در خصوص ويژگي هاي اين بنا عنوان كرد: اين بنا در ضلع جنوبي روستا و در ميان باغات و حاشيه رودخانه سياهورود قرار دارد و با توجه به معماري بناي حمام مربوط به دوره قاجاريه است و تمام ويژگي گرمابه هاي قديمي ايران را دارا است.

محمدي بيان كرد: حمام داراي ورودي ، سربينه با گوشه هاي سه كنج با گنبد رگ چين با معماري خاص سنگي و حوضي لوزي شكل در مركز است و سربينه از طريق راهرويي معروف به مياندار به گرمخانه متصل مي شود ، گرمخانه فضايي نسبتاَ بزرگ كه در جهت جنوبي به خزينه آب گرم و سرد و  در جهت ديگر سرويس بهداشتي قرار دارد خلوت خانه در ضلع شمال شرقي فضايي براي بهداشت عموم بوده است .

مسئول اداره شهرستان طارم اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري زنجان افزود: حمام داراي محل نگهداري هيزم مورد نياز و تن بوده است . مصالح بكار رفته از لاشه سنگ محلي بوده و تا پاكار گنبد اندود گرديده و زير گنبد با نماي سنگي بند كشي شده است .

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.