دات نت نیوک
پنجشنبه 24 آبان 1397

جوابيه اداره كل ميراث فرهنگي زنجان در واكنش به تيتر روزنامه مردم نو

جوابيه اداره كل ميراث فرهنگي زنجان در واكنش به تيتر روزنامه مردم نو

 

مديرمسئول محترم روزنامه مردم نو

جناب آقاي رضا سواري

با سلام و احترام؛

 

بازگشت به  گزارشي كه در شماره 3945 روزنامه مردم نو با عنوان « از فرودگاه زنجان حمايت نخواهيم كرد» در تاريخ 27 خردادماه 1397، به چاپ رسيده است به نظر مي رسد تيتر اين گزارش شتابزده، نا دقيق و به دور از اصول كارشناسي تهيه و توسط آن روزنامه محترم انتشار يافته است. لذا با توجه به اهميت تنوير افكار عمومي و در راستاي همدلي دستگاه هاي اجرايي در اين برهه از زمان ، درج چنين تيتري مستلزم استناد به نقل قول دقيق گوينده است كه متاسفانه تنها بخشي از جمله در تيتر آورده شده و نشر اطلاعات نادقيق و درج تيترهاي منفي، بدون ترديد موجب تشويش اذهان عمومي در جامعه مي شود.

در همين راستا نكات ذيل، جهت اطلاع افكار عمومي ارائه مي گردد و انتظار دارد در راستاي تعهد اخلاقي و پايبندي به رسالت رسانه اي ، آن روزنامه محترم نسبت به انتشار اين جوابيه در جايگاه مناسب برابر قوانين مطبوعات اقدام نمايد.

  1. يحيي رحمتي ، مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان، روز پنج شنبه 24 خرداد ماه 1397، در جلسه كارگروه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در خصوص تورهاي خروجي از استان زنجان به مقصد كشورهاي ديگر گفت: « اگر فرودگاه زنجان به دنبال تورهاي خروجي از استان است من حمايتي نخواهم كرد، چون ما مسئول تورهاي خروجي از استان به مقصد دوبي و .. نيستيم. من مسئول تورهاي ورودي ام. علم گردشگري نشان مي دهد هر مبدا گردشگري كه گردشگر فرست باشد فقيرتر خواهد بود چراكه گردشگري از محل مازاد درآمد خانواده ها صورت مي گيرد نه از محل ضرويات. » با توجه به نقل قول فوق به نظر مي رسد تيتر يك روزنامه مردم نو در شماره3945   ، تيتري شتابزده، غير دقيق و به دور از اصول كارشناسي تهيه خبر است كه تنها موجب تشويش اذهان عمومي و سو گيري دستگاه هاي اجرايي و نظارتي در برابر هم مي شود.
  2. استان زنجان يكي از نزديكترين استان هاي ايران به تهران است و تهران نقطه توزيع سفر مي باشد. عموما بيش از دو سوم گردشگران ورودي به كشور از طريق از طريق فرئدگاه امام خميني (ره) به  ايران سفر مي كنند و گردشگران خارجي ورودي زنجان نيز از همين راه وارد استان مي شوند. صنعت گردشگري در زنجان با استناد به آمار و ارقام، صنعتي رو به رشد بوده ، بنابراين برقراري و يا عدم برقراري پروازهاي فرودگاه زنجان به منزله تعطيلي صنعت گردشگري در استان نيست چراكه وجود خط آهن در استان و واقع شدن در مسير جاده هاي ترانزيت كشور كه عملا زنجان را كريدور ورود به برخي استان ها كرده  و نيز بهاي تمام شده بليط هواپيما براي مسافران در قياس با فرودگاه تهران موجب شده استفاده از فرودگاه زنجان براي برخي سفرها امري غير منطقي به نظر آيد.
  3. به استناد آمار در سال 91 ميزان گردشگران خارجي ورودي به استان 986 نفر بوده كه در سال گذشته اين عدد به 7500 نفر رسيد و هيچ كدام از اين گردشگران به وسيله فرودگاه زنجان وارد اين استان نشده اند.
  4. برگزاري جشنواره هاي ملي و بين المللي غذايي در استان زنجان و تورهاي ورودي به مقصد اين جشنواره ها از جمله ورود نخستين قطار گردشگري به مقصد دوازدهمين جشنواره ملي آش ايراني حاكي از آن است كه زنجان بعنوان مقصد گردشگري غذا در ايران شناخته شده و آمار روزانه 120 هزار بازديد از سايت جشنواره ملي آش ايراني تاييدي بر اين گفته است.
  5. در بند 38 بيانيه پاياني بيست و سومين  نشست وزاري امور خارجه سازمان همكاري اقتصادي اكو كه در مورخ 29/1/1397 در دوشنبه پايتخت تاجيكستان برگزار شد، بر حمايت از برگزاري جشنواره بين المللي غذاي اكو - جاده ابريشم در زنجان  بعنوان يك تجربه موفق در صنعت گردشگري تاكيد شده و اين مسئله خود گواه بر اين مدعاست كه  اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان در راستاي برپايي رويدادهاي بين المللي و افزايش تورهاي ورودي به استان تا كنون تلاش هاي بسياري كرده است كه از جمله آن مي توان به برگزاري  4 دوره جشنواره بين المللي غذاي اكو-جاده ابريشم اشاره كرد.  
  6. در ششم بهمن ماه 95 زنجان يكي از مقاصد سفر هفدهمين كنوانسيون بين المللي راهنمايان گردشگري جهان بود كه در آن 150 راهنما از اقصي نقاط جهان به زنجان سفر كرده و با جاذبه هاي گردشگري اين استان آشنا شدند كه اگر قدري منصفانه بنگريم برپايي رويدادهاي بزرگ بين المللي در استان همه و همه در راستاي معرفي جاذبه هاي گردشگري استان به جهانيان و جذب گردشگر و چه بسازمينه ساز برقراري پروازهاي بين المللي فرودگاه زنجان است. 

 

                                                                                                                                        مجتبي جعفرلو

                                                                                                                                سرپرست روابط عمومي

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.