دات نت نیوک
شنبه 27 بهمن 1397

ميدان انقلاب زنجان (ميدان پهلوي )

ميدان انقلاب زنجان در فهرست آثار ملي جاي گرفت
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري زنجان گفت: با موافقت شوراي ثبت سازمان ميراث فرهنگي كشور، ميدان انقلاب شهر زنجان، متعلق به دوره پهلوي اول، در فهرست آثار ملي جاي گرفت .

میدان انقلاب یکی از نخستین میادین شهر زنجان است که در جریان توسعه شهر در زمان رضا شاه پهلوی ساخته شده است، با احداث این بنا در دوره پهلوی اول تحول مهمی در شهر سازی زنجان رخ داد.
در این دوره با احداث خیابان‌های اصلی شهر، زنجان تا حدودی از حالت یک شهر سنتی با معابر باریک و نامنظم خارج شده و شبکه معابر عمومی نسبتا منظمی جایگزین آن شد، افزود: شهرسازان دوره پهلوی با احداث دو خیابان اصلی در جهت شمال به جنوب و شرق به غرب که امروزه به نام‌های خیابان سعدی و خیابان امام معروف هستند، قسمت‌های مختلف شهر را به یکدیگر متصل نمودند.
 دو خیابان امام و سعدی شهر، را به چهار بخش تقسیم و در مرکز شهر به یکدیگر می‌رسید ادامه داد: از همان ابتدا محل تقاطع دو خیابان تبدیل به میدان شده و بدنه پیرامون آن در دوره پهلوی اول شکل گرفت.
در خصوص تغییرات بنا در طی سالیان پس از ساخت عنوان کرد: در دوره قبل و بعد از انقلاب، این میدان سیمای سنتی خود را حفظ کرد و آسیب جدی به آن وارد نشد.
وی در خصوص وجه تسمیه میدان انقلاب بیان کرد: نام میدان پیش از انقلاب اسلامی میدان پهلوی بود و پس از انقلاب اسلامی به میدان انقلاب تغییر نام یافت، با این وجود هنوز بسیاری از مردم زنجان میدان انقلاب را ،چهار راه می‌خوانند.

تصاویر مرتبط