دات نت نیوک
یکشنبه 30 دی 1397

چاروق دوزي : استاد مرد علي حيدري

متولد سال 1335 در روستای سلمان لو از توابع زنجان است. در سال 1340 همراه خانواده راهی زنجان شد،در سن 7 سالگی پدر خود را از دست می دهد و از همان سنین بعنوان نان آور خانواده وارد بازار کار می شود.

در كارگاه کفاشی «محمدگرانمایه» شاگردی کرده و کارش را در كارگاه وي با صاف کردن میخ های کهنه و خمیده، مومکاری نخ کفاشی و پادویی كارگاه ،آغاز مي نمايد.
به تدريج اصول اولیه دوخت و تعمیر کفش را مي آموزد و سپس دوخت نوعی کفش که دارای دو بند در رویه آن بوده و از چرم گاو تهیه می شد را به طور کامل ياد گرفت. استاد دیگر ایشان در کفشدوزی آقای «صادق کفشچی» بود که 4 سال نزد ایشان شاگردي نمود و تمام فنون کفاشی را آموخت. به دلیل رونقي كه کار کفاشی داشت- و علت آن وجود چرمهای مرغوب و دوزنده های ماهر در زنجان بوده است- بنابراین وی درصدد راه اندازی کارگاه کفاشی برآمد، ولی بدلیل علاقه اش به چاروق های دست دوزِ استاد مرحوم خطیبی، 5 سال(از سال 1351 تا 1356) نیز شاگردی او را نموده و دوخت چاروق را به طور کامل یاد گرفت. سال 1356 با راه اندازي كارگاه ، از لحاظ کاری مستقل شد. در سال 1368 بنا به دعوت سازمان صنایع دستی وقت در نخستین نمایشگاه صنایع دستی کشور که به مناسبت تشکیل چهاردهمین اجلاس آسیایی شورای جهانی صنایع دستی که محل برگزاری آن استان اصفهان بود، از طرف ریاست سازمان استان دعوت به شركت شد. و از همان سال تاکنون در کنار فعالیت آموزشی که در محل بنای رختشویخانه دارد، در نمایشگاههای متعدد استانی، منطقه ای و کشوری نیز، حضور مستمر داشته است.
از آثار شاخص استاد مردعلی حیدری دوخت چاروق پرده بند یک متری در سال 1381 و دوخت چاروق یک متر و 60 سانتی متریِ تمام چرم، درسال 1385 بوده است. بر روی قسمتهای مختلف چاروق تمام چرم تصویر بناهای تاریخی زنجان مانند گنبد سلطانیه، بنای رختشویخانه و پل میربهاءالدین و بناهای شهرهای دیگر را به بوسیله نخ گلابتون گلدوزی نموده است.
تلفن محل کار: 33326020
تلفن همراه:09124419688

تصاویر مرتبط