دات نت نیوک
یکشنبه 27 آبان 1397

چاروق دوزي: استاد غلامعلی رضایی

اول آبان 1337 در محله شوقی(مولوی سابق) در شهر زنجان بدنیا آمد. از سن 6 سالگی وارد بازار کار شد و تحت نظر اساتیدي چون؛ استاد «مختار تاج» توليد كننده کفشهای چرمی مدل ایتالیایی، استاد «احمد تاران تاج» توليد كننده کفش، چکمة ساق بلند و کفش کُردی زنانه(چاموشی) و مرحوم استاد خطیبی چاروق دوز متبحر و ابداع کننده چاروق توری،آموزش يافت. 

استاد رضایی در سال 1356 طي مرخصی چند روزه دوره سربازی، چاروق تمام چرم پشت باز و پشت بسته را براي اولين بار دوخت و جفتی 70 تومان به اتحادیه کفاشان فروخت و پس از آن، دوخت چاروق تمام چرم، در بازار زنجان مرسوم گرديد.

بنابراین می توان استاد رضایی را مبدع چاروق تمام چرم دانست. وی شاگردان زیادی را در این حرفه تربیت کرده که همگی آنها چه بعنوان شغل اصلی و یا شغل دوم به آن می پردازند. از جمله شاگردانش: صفی اله امینی، مرسل سلطانی، امیر قوامیان و برادرانش، محمد مهدی، مسلم، غلامحسین، محمد حسین رضایی و...، که همگی آنها علاوه بر دارا بودن پُستهای مختلف دولتی در ادارات، به چاروق دوزی نیز می پردازند و دوخت چاروق را سرگرمی خوبی برای اوقات فراغت خود می دانند. استاد رضایی از سال 1360 از سوي سازمان صنایع دستی دعوت به همکاری شد و از آن سال تاکنون، طی 28 سالِ متوالی فعالیت آموزشی در این رشته، شاگردان زیادی را تربیت نموده است که اکثر آنها هم اکنون چاروق دوزان متبحری هستند و اغلب در کارگاههای خانگی مشغول به فعالیت می باشند. در ضمن علاوه بر فعالیت در کارگاه آموزشی معاونت صنایع دستی، در کارگاه توليدي خويش نیز به همراه 6 نفر از شاگردانش از جمله خانمها: سمیه ابراهیمی، خدیجه نصیری، معصومه احمدی، مهین مراد حاصلی، مولود حسنی و افسانه اسماعیل پور، انواع چاروق توری، چاروق پرده بند و چاروق تمام چرم را در سایزهای متفاوت زنانه و بچه گانه تولید می نمایند.

تصاویر مرتبط