اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان

تاریخ: 12 اسفند 1396

کشف اشیاء سه هزار ساله در شهر خرمدره

مسئول امور موزه هاي اداره كل ميراث فرهنگي زنجان گفت: در یک کشف اتفاقی در شهر خرمدره حین کندن چاه تعدادی اشیاء تاریخی فرهنگی مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد متعلق به عصر آهن کشف گردید.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري زنجان، پرستو قاسمي، ظهر امروز، 12 اسفندماه با در زنجان با اعلام خبر فوق اظهار كرد: این اشیاء شامل سفال خاکستری لوله دار دسته دار با نقوش هندسی داغدار، لیوان کف تخت بدون دسته، پیمانه سفالی با زائده دگمه ای شکل، ظرف سفالی ساده بدون دسته، خنجر مفرغی و تعداد زیادی قطعات سفالی خاکستری مربوط به همین دوره تاریخی است که تحویل اداره کل میراث فرهنگی استان گردید.

او ادامه داد: سفال خاکستری عمده ترین سفال مردم مناطق غربی فلات ایران است که در درجه بالا و در کوره سفالپزی بسته پخت می شده که در نهایت به رنگ خاکستری در می آيد. بیشتر این نوع سفال واشیاء مفرغی از قبیل شمشیر، خنجر و سر پیکان از قبرستان های عصر آهن بدست آمده است.

مسئول امور موزه هاي اداره كل ميراث فرهنگي زنجان افزود: تعدادی از اشیاء سالم این مجموعه در موزه باستان شناسی در عمارت ذوالفقاری در معرض دید گردشگران قرار خواهد گرفت.