دات نت نیوک
شنبه 27 بهمن 1397
موقعیت جغرافیایی
استان زنجان در قسمت مركزي و شمال‌غربي كشور، ما بين۳۵ درجه و ۲۵ دقيقه تا ۳۷ درجه و ۱۵ دقيقه عرض شمالي و ۴۷ درجه و ۱ دقيقه تا ۴۹ درجه و ۵۲ دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ واقع شده است. اين استان با هفت استان هم مرز مي‌باشدبه طوريكه از شمال به شهرستان خلخال از استان اردبيل، شهرستان رودبار از استان گيلان، از شمال شرقي و شرق به شهرستان‌هاي تاكستان و بوئين زهرا و قزوين از استان قزوين، از جنوب به شهرستان همدان از استان همدان، از جنوب غربي به شهرستان بيجار از استان كردستان و از مغرب به شهرستان تكاب از استان آذربايجان‌غربي و از شمال غرب به شهرستان‌هاي ميانه و هشترود از استان آذربايجان‌شرقي محدود است.
اقلیم و ویژگی های طبیعی
استان زنجان از نظر شكل ظاهري زمين، داراي دو منطقه كوهستاني و جلگه‌اي مي‌باشد كه اكثر شهرهاي آن در دامنه كوه‌ها و دشت‌هاي بين رشته كوه‌ها و مناطق كوهستاني قرار گرفته‌اند. اقليم استان متاثر از دو عامل مهم يعني نحوه ورود جبهه‌هاي عظيم رطوبتي وحرارتي، و وضعيت توپوگرافي و ارتفاع از سطح دريا مي‌باشد. تيپ غالب اقليمي استان نيمه خشك فراسرد (۵۲%) و سرد (۱۸%) مي‌باشد كه حدود ۷۰ % درصد سطح استان را مي‌پوشاند. تيپ اقليمي نيمه خشك فرا سرد داراي درجه حرارت متوسط ماهانه در سردترين ماه سال كمتر از ۷- درجه سانتي‌گراد است. متوسط درجه حرارت در ماه‌هاي فروردين ارديبهشت، مهر و آبان مطلوب و مابين ۸ الي ۱۴ درجه سانتي‌گراد و در ماه‌هاي خرداد، تير، مرداد و شهريور گرم و درماه‌هاي آذر، دي، بهمن و اسفند سرد مي‌باشد.
وضعیت منابع طبیعی:
رودهاي مهم در اين استان قزل اوزن، زنجانرود و ابهررود است. بلندترين نقطه استان در ارتفاعات تخت سليمان و كمترين در قزل اوزن در گيلوان مي‌باشد. تنوع آب و هوائي اين منطقه موجب ايجاد گونه‌هاي متفاوتي از زندگي جانوري و گياهي شده است. به دليل شرايط كوهستاني اين ناحيه و تاثيرات غيرمستقيم جريانات جوي مرطوب شمال غربي آب و هواي استان را مي‌توان به دو ناحيه تقسيم نمود: آب و هواي كوهستاني سرد با تابستاني معتدل و آب و هواي گرم و نيمه مرطوب طارم عليا. متوسط بارندگي در حدود ۳۰۰ ميليمتر مي‌باشد. غارهاي استان عبارتند از : غار كتله خور، گلجيك، غار خرمنه‌سر.
غار كتله خور كه در بين غارهاي استان ديدني‌تر و بزرگ‌تر است و يكي از پديده‌هاي طبيعي بسيار زيباي ايران محسوب مي‌شود در ۸۰ كيلومتري جنوب خدابنده قرار گرفته است. همچنين چشمه‌هاي آب معدني استان عبارتند از :چشمه آبگرم وننق- چشمه آبگرم ابدال- چشمه آبگرم گرماب و چشمه آبگرم حلب انگوران
محصولات کشاورزی استان:
محصولات عمده کشاورزی استان که اکثراً صادر هم می‌شوند عبارتند از: انجیر - برنج - انگور - زردآلو - سیب - لوبیا - خیار - پیاز - گردو - فندق و بادام - زیتون - سیر- انار - گندم -جو –سيب‌زميني و چغندر قند.