دات نت نیوک
چهارشنبه 03 بهمن 1397
 
ستاد اجرايي خدمات سفر :
ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به استناد مصوبه شماره 169067/ت50107 هـ مورخ 1392/11/8هیأت محترم وزیران به منظور توسعه گردشگری داخلی و ایجاد هماهنگی و انسجام در ارائه خدمات مناسب برای رفاه حال مسافران و گردشگران و همچنین مدیریت یکپارچه، سیاستگذاری، برنامه ریزی، سازماندهی و نظارت بر انجام فعالیت­های سفر تشکیل شده است.
این ستاد به صورت دائمي در طول سال و در تمامي استان‌ها و شهرستان‌ها و مناطق آزاد کشور با شرح وظايف مشخص و ساختار تشكيلاتي منسجم، مساعي خويش را در امر ساماندهی، توسعه و ارتقای خدمات سفر و گردشگري به كار گرفته و اميد است با عنايات خداوند بزرگ و توجهات حضرت وليعصر(عج)، و با همكاري و همراهي تمامي متوليان امر، در مسیر رفاه حال هموطنان عزیز، گام­های اساسی برداشته شود.
 در همین راستا دبیرخانه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با همکاری و حمایت دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی در مقاطع و فواصل مختلف نسبت به تهیه طرح های مناسبتی برای اجرا توسط ستادهای استانی و شهرستانی و مناطق آزاد اقدام  نموده که تهیه و تدوین  طرح نوروز و تابستان 93و 94و 95 طرح های مناسبتی تعطیلات ملی و مذهبی مانند عید فطر، دهه فجر، ايام محرم و غیره در طول سال‌های 94،93 و 95 ازجمله طرح‌های ابلاغی از سوی ستاد مرکزی و اجرا شده توسط ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها می‌باشد.
 
اعضاي ستاد اجرايي خدمات سفر استان‌
 1. رئيس ستاد: استاندار
 2. دبير ستاد: مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان
 3. مسئول ستاد: معاون گردشگري
 4. رابط ستاد: رئيس گروه مراكزو خدمات گردشگري
 5. رابط آمار: كارشناس گردشگري
 6. مسئول رسيدگي به شكايات: واحد حراست
 
ليست كميته‌هاي ستاد اجرايي خدمات سفر استان
 1. کمیته خدمات حمل و نقل و ترافیک: اداره حمل و نقل پایانه‌ها
 2. کمیته خدمات امداد و نجات: واحد بحران استانداری
 3. کمیته خدمات انتظامی، امنیتی و ترافیک شهری: فرماندهی انتظامی
 4. کمیته هماهنگی امور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها: شهرداری
 5. کمیته برنامه‌ریزی و آمار: اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 6. کمیته خدمات اسکان و رفاه: جامعه هتلداران
 7. کمیته نظارت و تنظیم بازار: صنعت، معدن و تجارت استان
 8. کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات: دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری
 9. کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط زیست: دانشگاه علوم پزشکی
 10. کمیته اطلاع‌رسانی، تبلیغات، امور فرهنگی و فضای مجازی: صدا و سیما
 
شرح وظايف کميته‌های تخصصی:
1- كميته خدمات حمل و نقل:
به منظور افزایش ایمنی و تسهیل در تردد و حمل و نقل مسافران و گردشگران در محور های مواصلاتی و برنامه­ریزی جهت بهره برداری از حداکثر ظرفیت دستگاههای دولتی و شرکت های بخش خصوصی فعال در حوزه حمل و نقل اعم از زمینی، دریایی،هوایی و ریلی و در راستای ارتقای ایمنی سفر ها و سطح کمی و کیفی خدمات حمل و نقل و همچنین با هدف نظارت بر عملکرد شرکت ها و مؤسسات فعال در این حوزه، این کمیته تشکیل گردیده است.
2- کميته خدمات امداد و نجات:
به منظور ايجاد بستر مناسب سفر ایمن براي مسافران و گردشگران و همچنین ایجاد آمادگی و پیش بینی برای انجام عملیات امداد و نجات در حوادث مختلف و بلایای طبیعی و همچنین بهره‌گیری و تجمیع ظرفیت‌های دستگاه‌های مختلفی که در حوزه امداد و نجات توانمندی دارند این کمیته تشکیل گردیده است.
3- کميته خدمات  انتظامی، امنيتی  و ترافيک درون شهری:
به منظور ارتقای سطح ایمنی و امنیت شهروندان و مسافران و انتظام بخشی به تردد درون شهری مسافران و گردشگران و همچنین تهیه و تدوین و اجرای سایر طرح های انتظامي، امنیتی و ترافیکی و نظارت بر اجراي آنها، این کمیته تشکیل گردیده است.
4-کميته هماهنگی امور شهرداري‌ها و دهياري‌ها:
به منظور هماهنگی و نظارت برحسن اجرای وظایف محوله به شهرداریها و دهیاریها در امر خدمات رسانی به مسافران ؛ که بخش عمده ارائه خدمات را برعهده دارند؛ و همچنین آماده سازی  و ایجاد امکانات و تسهیلات سفر در روستاها و مناطق تفرجگاهی این کمیته تشکیل گردیده است.
5-کميته برنامه‌ريزی و آمار:
به منظور بهره‌گیری از شاخص های آماری در برنامه‌ریزی‌های بعدی و به خصوص برای ارتقای سطح خدمات و برآورد صحیح امکانات در حوزه ‌های مختلف و همچنین احصاء مشکلات و موانع و اخذ نظر مسافران و گردشگران و شناسایی خلاء ها و کاستی‌ها؛ این کمیته در زیر مجموعه ستاد اجرایی خدمات سفر استان و منطقه آزاد پیش بینی گردیده است .
6- کميته خدمات اسکان و رفاه:
به منظور بهسازی، آماده­سازی و ساماندهی مراکز اسکان مسافران و گردشگران و نظارت بر آن،این کمیته تشکیل گردیده است و همچنین با توجه به اینکه همه کمیته های تابعه ستاد اجرایی خدمات سفر در راستای رفاه حال مسافران و گردشگران فعالیت میکنند. لذا یکی دیگر از وظایف  اصلی این کمیته، ارائه راهکار و پیشنهاد به سایر کمیته ها برای رفاه بیشتر مسافران و گردشگران می باشد.
7- کميته نظارت و تنظيم بازار:
به منظور نظارت بر عملکرد کلیه واحد های خدمات رسان به مسافران و گردشگران در همه ابعاداعم از اسکان، رفاه، ارزاق عمومی، خدمات امداد خودرو، خدمات بهداشتی و درمان، خدمات پذیرایی، خدمات رفاهی و سرگرمی و سایر خدماتی که به مسافران ارائه میگردد و همچنین تنظیم بازار این کمیته تشکیل گردیده است.
* نظارت بر تاسيسات تخصصي گردشگري بر عهده اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان بوده که در مواقع نیاز با مشارکت سایر دستگاهها انجام میگردد، ليكن نظارت بر ساير صنوف با همكاري كميته نظارت متشكل از سازمانهاي مختلف انجام خواهد شد.
* نظارت ها مي‌بايستي از ماهها قبل از نوروز (آذر ماه و دیماه) آغاز و با صدور اخطار و تعيين مهلت، ايرادات و نواقص موجود رفع گردد. تا در دور دوم بازدیدهای نظارتی (بهمن و اسفند ماه) قابلیت اعطای مهلت مجدد و یا برخورد قاطع با آن دسته از واحد های صنفی که خود را برای ارائه خدمات مناسب برای نوروز  آماده نکرده اند وجود داشته باشند.
8- کميته ارزيابی عملکرد و رسيدگی به شکايات:
به منظور ایجاد نظام پاسخگویی مناسب و رسیدگی به شکایات گردشگران و مسافرانو دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات هموطنان در موضوع خدمات سفر و همچنینارزیابی عملکرد دستگاههای عضو ستاد اجرایی خدمات سفر استان و شهرستانهای تابعه، این کمیته تشکیل گردیده است.
9- کميته خدمات بهداشتی، سلامت و محيط زيست:
به منظور ساماندهی، توسعه ونظارت بر رعایت بهداشت در مراكز عمومي، پذيرايي و اقامتي و همچنين مجتمع‌هاي بين راهي و نيز كنترل و نظارت بر عملكرد واحدهاي درماني و سطح بهداشت عمومی در شهرها و روستا ها و از طرفی با توجه به اهمیت رعایت اصول زیست محیطیدر سفر های پرحجم و کنترل و پیشگیری از آسیب هایی که ناشی از این سفر ها متصور است این کمیته تشكيل گرديده است.
10- کميته اطلاع رسانی، تبليغات، امور فرهنگی و فضای مجازی:
به منظور آگاهي بخشيدن به گردشگران و آشناسازي آنان با آثار و جاذبه‌هاي تاریخی، طبیعی، فرهنگی و زیارتی و آموزش، فرهنگ‌سازي و راهنمايي گردشگران و همچنین اطلاع رسانی موثر از امکانات، خدمات و تمهیدات تدارک شده در ایام نوروز و برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت مسافران و گردشگران و برپایی جشنواره ها، نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های صنایع‌دستی و غیره این کمیته تشکیل گردیده است.