دات نت نیوک
یکشنبه 27 آبان 1397
دربند قاطرچی:
یکی از مناطق بکر وطبیعی ، همچنین جذاب گردشگری و سیاحتی شهرستان  ماه نشان است. قلعه دربند قاطرچی در هفت کیلومتری غرب شهر ماه نشان واقع شده استاین دربند تاریخی یکی از مناطق حفاظت شده شهرستان  ماه نشان از لحاظ سکونت حیوانات وحش استطول این دربند 15 کیلومتر و عرض آن نیز به 500 متر   می رسددربند قاطرچی دارای چشمه ها و نمادهای طبیعی متعددی استقلعه باستانی موجود در این در بند منصوب به همین دوران ها بوده که در زمان حکومت فرقه اسماعلیه نیز مورد استفاده مخالفین دولت بوده استبقایای قلعه دربند قاطرچی مربوط به دوره سلجوقیان بوده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۵۹۴۱ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در ۵ کیلومتری  جاده ی ماه نشان –ینگجه سینار واقع شده است و فاصله آن از مرکز استان 115 کیلومتر فاصله دارد.

 

 

 

 

چهار طاق کلیسا:
کـلیسا بنای ساده ای به ابـعـاد10*10 متر است که بخش اصلی آن با سبک چهارطـاقی ساخته شده است. نقشه بنا از بیرون مربع و از داخل تقریبا چلیپایی است.احتمالا بر روی فضای چهار طاقی در گذشته گنبدی قرار داشته است که در حال حاضرتخریب شده و اثری از آن باقی نمانده است. بنا دارای سه ورودی در جهت شرقی ، غربی وجنوبی دارد. مصالح استفاده شده در بنا لاشه سنگ و ملاط گچ و آهک است.با وجود نام گذاری بنا به کلیسا ، از نظر معماری به کلیساهای شناخته شده در ایران شباهتی ندارد اما نقشه بنا با اختلاف مختصری مشابه آتشکده های دوره ساسانی است. ضمن اینکه با برخی از بناهای آرامگاهای دوران میانی اسلام در استان قابل مقایسه می باشد.اين بنا در روستاي كليسا از توابع دهستان اورياد بخش مركزي شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده است.

 

 

 

 

 

حسینیه ارزه خوران
حسینیه روستای ارزه‌ خوران مربوط به اواخــر دوره قاجاریه بوده که همه  ساله در دهــه محرم پذیـرای جمـع کثیری از عاشقان حضرت اباعبداله الحسین می باشد. اين بنا در روستاي ارزه خوران از توابع دهستان اورياد بخش مركزي شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده است .

 

 

 

مجموعه گنج آباد:
مجموعه گنج آباد که در بخش انگوران و روستای گنج آباد واقع شده است متعلق به شخصی بنام گنجعلی بیک ارباب روستای گنج آباد بوده و شامل قلعه گنج آباد ومدرسه روستا و خانه اربابی  میباشد.و این مجموعه جزو آثار در حال ثبت شهرستان بوده که نیاز به مرمت و توجه ویژه دارد و در معرض تخریب می باشد. اين بنا در روستاي گنج آباد از توابع بخش انگوران شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده است.

 

 

 

 

بوزخانه کهریزبیک:
 اين بنا تاريخي در ميان خانه هاي روستا واقع  و به شماره 25945 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است ضمنا اين بنا در روستاي كهريزبيك از توابع بخش انگوران  شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده است.

 

 

 

تپه علمدار:
این تپه در بخش مرکزی،دهستان اوریاد و روستای پری قرار دارد و قدمت آن به دوره ساسانی و اوایل اسلام برمی گردد و جزو فهرست آثار ثبتی شهرستان می باشد. اين بنا در روستاي پري از توابع دهستان اورياد بخش مركزي شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده است .

 

 

 

 

 

یاستی قلعه:
این تپه در بخش انگوران،دهستان انگوران و روستای یاستی قلعه قرار دارد و قدمت آن  به دوره ساسانی برمی گردد و این اثر قلعه نیز بوده و جزو فهرست آثار ثبتی شهرستان نیز می باشد. اين بنا در روستاي به همين نام (ياستي قلعه ) از توابع بخش انگوران  شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده است.