دات نت نیوک
یکشنبه 30 دی 1397
 
 من آن شهد زا خاک زر پرورم                به دامن فشاننده گوهرم
 به فرزانگی بگذر از من که من              گذرگاه فرزانگان، ابهرم

      

          موقعیت جغرافیایی شهرستان ابهر  

        شهرستان ابهر در موقعیت جغرافیایی 48 درجه و35 دقیقه تا  49 درجه و 25 دقیقه طول غربی نصف النهار گرینویچ و  35 درجه و 50 دقیقه تا  36 درجه و 45 دقیقه طول شمالی خط استوا قرار گرفته است و از شهرستانهای هشت گانه استان زنجان است که در قسمت جنوب شرقی استان واقع شده و 1912کیلومتر مربع وسعت دومین شهر مهم استان است و مرکز آن شهر ابهر است. این شهرستان دارای ، سه شهر(ابهر ، هیدج ، صائین قلعه)، یک بخش مرکزی پنج دهستان، 98 روستا است كه 71 روستا داراي سكنه است. شهرستان ابهر با جمعیتی درحدود 160هزار نفراست .فاصله این شهرستان تا تهران 240کیلومتر و تا مرکز استان (زنجان) 90کیلومتر است.
          شهرستان ابهر به دلیل قرارگرفتن درمسیر دالان بین الملی شرق به غرب کشور از نظر حمل ونقل بین الملی اهمیت فراوان دارد. عبور جاده ابریشم با قدمت 2000ساله به عنوان کریدور تجاری اتصال قاره های آسیا واروپا در زمان های قدیم بوده است. قرار داشتن بر روی شبکه حمل ونقل آلتید (توسعه شبکه زیربنایی حمل و نقل آسیایی ) که با عبور از ترکمنستان وارد ایران شده وبا مسیری شرق به غرب با گذر ازشهرستان ابهربه ترکیه بلغارستان وشمال اروپا می رود. شهرستان ابهر در واقع دروازه تمدن شمال غرب کشور محسوب می شود.که ازسراسر راه های کشور و مسیر ارتباطی شهر ها واستان های شمال غرب وغرب وشمال کشورهمواره از موقعیت ممتازی برخوردار بوده است. ازشهرستان ابهر می توان از دو مسیر به استان گیلان سفر کرد
       1-جاده ابهر – مرشون با طی مسیر 176 کیلومتربه شمال کشور( لوشان ورشت)
       2- جاده ابهر – احمد آباد –نیکوئیه با طی مسیر 176 کیلومتربه شمال کشور( لوشان ورشت)
        3-از جاده ابهر به قیدار(شهرستان خدابنده) باطی 57کیلومتر وتماشای طبیعت زیبای این مسیر به شهر قیدار وارد می شوید دراین شهرمی توان آرامگاه حضرت قیدارنبی جد سی ام حضرت پیامبر (ص) زیارت نمود ودر ادامه مسیر از دو غار معروف جهان یعنی غار کتله خور درشهرگرماب
         4-ابهر به همدان 274 کیلومترو غارعلیصدردر دیدن کرد.
         5- ابهربه کردستان 220 کیلومترجالب است بدانید که از طریق جاده ابهر – قیدار می توان به استان کردستان هم مسافرت کرد.
 

        وضعیت اقتصادی

        کشاورزی ،دامداری وصنعت اساس اقتصاد شهرستان می باشند شهرستان ابهر به دلیل داشتن آب فراوان وخاک حصلخیز ومرغوب یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی محسوب شده ودر تولید بعضی از محصولات کشاورزی در سطح کشور مطرح می باشد محصولاتی چون گندم،جو،بنشن، انگور، زردآلو،سیب،بادام وگردو است که شهرستان ابهر درتولیدمحصولات باغی استان مقام اول دارد. دامداری درشهرستان به صورت سنتی وصنعتی می باشد در روستا دامپروری های کوچکی هستند که به شیوه سنتی می باشند درسالهای اخیردامپروریهای بزرگ صنعتی توسط شرکت های تعاونی ساخته شده اند که عملکرد خوبی داشته اند. پرورش انواع طیور نیز مورد توجه بوده وواحدهای صنعتی پرورش طیوربه صورت صنعتی دایر شده است . این شهرستان در صنعت دراستان دررتبه اول استان می باشد بطوریکه حدود 62 درصد از صنایع استان دراین شهرستان مستقر می باشند.
         همچنین این شهرستان دارای معادن غنی سلیس شیورین، تراورتن،گرانیت خلیفه لو وخراسانلو وکائولن مرشون خاک نسوز وصنعتی وتولید آلیاژآلومینیم می باشد. بازرگانی شهرستان ابهر انواع محصولات کشاورزی،صنعتی، دامی .معدنی می باشد که به سایر نقاط صادر می شود.

        پیشینه تاریخی

         شهرستان ابهر به جهت داشتن طبیعت منحصربفرد و وجود آب فراوان و آب و هوای مناسب و زمین های حاصلخیز از هزاره های پیش از میلاد محل نشو و نمای اقوام مختلف بوده است، مطالعات باستانشناسی انجام شده در این منطقه بیانگر این واقعیت است که از پنج هزار سال قبل مورد استفاده انسانی قرار داشته است. وجود تپه هاو محوطه های باستانی و بنا ها مربوط به پیش از تاریخ و تاریخی و اسلامی نشان از قدمت این شهرستان دارد.

 

 

آثار شاخص شهرستان ابهر

رديف
نام اثر
آدرس
 
مسجد جامع ابهر
 
 
مسجد جامع قروه
 
 
امامزاده زيد الكبير
 
 
امامزاده اسماعيل شناط
 
 
امامزاده طيب
 
 
امامزاده عبدالخير
 
 
امامزاده محمدبن احمد
 
 
امامزاده يحيي
 
 
امامزاده يعقوب (ع) صائين قلعه
 
 
بقعه پير احمد زهرنوش(موزه باستان شناسي ابهر)
 
 
بقعه پير احمد زهر نوش
 
 
تپه علمدار
 
 
تپه منجيق
 
 
قلعه تپه ابهر
 
 
حمام سعادت ابهر
 
 
مدرسه علميه تاريخي هيدج
 
 
دستكند معماري صخره اي روستاي قروه
 
 
بافت تاريخي روستاي قروه
 
 
پل تاريخي روستاي قروه
 
 
روستاي تاريخي قروه 
 
 
روستاي تاريخي درسجين