دات نت نیوک
یکشنبه ، 01 بهمن 1396
 |  ورود
كتابخانه و آرشيو (مركز اسناد) اداره كل ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان:

امروزه، در روند رو به رشد و تكامل جوامع و ملل، فراهم بودن اطلاعات در زمينه هاي گوناگون حيات آن جامعه هم يك "نياز" درجه اول و هم يك "الزام" ميهني است. تجزيه و تحليل داده ها و اطلاعات گسترده و بي شمار و نتيجه گيري صحيح از آنها در قالب سيستمهاي مختلف اطلاع رساني در چند دهه اخير در سطح جهان، رشد بي سابقه اي را نشان داده و توجه برنامه ريزان، مديران و مجريان امور را به اين سيستمها جلب نموده است، تا آنجاكه در حال حاضر يكي از شاخصهاي توسعه و رشد در تمامي جوامع، حجم سرمايه گذاريهاي مالي و انساني در تامين و تكامل سيستمها ي اطلاعاتي (عمومي، فني، تخصصي) آنهاست.              

در راستاي تحقق اهداف سازماني و تسهيل و گسترش در امر مطالعه و پژوهش در زمينه موضوعات مختلف و مرتبط با ميراث فرهنگي، كتابخانه و آرشيو مديريت ميراث فرهنگي استان زنجان در سال 1375 داير گرديد و اقدام به جمع آوري، حفظ و نگهداري منابع و اطلاع رساني نمود و هم اكنون كتابخانه و آرشيو اين مركز در يك فضاي مناسب با معماري سنتي فعال مي باشد.
علي رغم وجود تنگناها و مشكلات عديده و كمبود امكانات و تجهيزات مدرن، اين مركز روزانه پاسخگوي مراجعه كنندگان خصوصا" محققين و دانشجويان بوده و همكاريهاي لازم را در خصوص ارائه اطلاعات مورد نياز با سازمانها، ادارات و ... بصورت مكاتبه اي و يا حضوري اعمال مي نمايد و كتابخانه اين واحد با قريب4700 جلد كتاب تخصصي در موضوعات باستانشناسي و تاريخ، مردم شناسي و علوم اجتماعي، مرمت و موزه داري، هنر معماري و زبان شناسي خط و ادبيات باستاني و تعداد قابل توجهي نشريه، مجله، بولتن، بروشور، روزنامه و ... زمينه مطالعه و بهره مندي همكاران اداري و ساير علاقمندان و پژوهشگران را فراهم نموده و طبق آمار سال1386، 1250جلد كتاب به امانت داده شده است.

نظر به اينكه اسناد و مدارك مهمترين ابزار فعاليت دولتها و مبدا’ تاريخ نگاري و روشنگر حيات اجتماعي هر ملت است و به مرور زمان و فعاليت سازمانها و نهادها حجم آنها افزايش مي يابد، لذا طبقه بندي و سازماندهي اسناد و مدارك امري ضروري و اجتناب ناپذير مي نمايد، آرشيو مديريت ميراث فرهنگي زنجان نيز به تا’سي از مركز اسناد و مدارك ميراث فرهنگي كشور و با مساعدت و راهنماييهاي رياست محترم آن مركز، اقدام به جمع آوري و نگهداري اطلاعات موجود در يك مكان مشخص و منظم با عنوان " آرشيو " نمود و با وجود مشكلات و معضلات فراوان، مواد آرشيوي خود را به شرح ذيل سامان بخشيده است: 

 

 
شرايط استفاده از كتابخانه و مركز اسناد:

دانشجويان و كاركنان ادارات و سازمانهاي دولتي با ارائه معرفي نامه از دانشگاه و محل كار مربوطه و كارت شناسايي معتبر مجاز به استفاده ا ز منابع كتابخانه و مركز اسناد مي باشند.

ارائه تقاضاي كتبي و كارت ملي براي اشخاصي كه بطور آزاد علاقمند به استفاده از منابع اين كتابخانه مي باشند الزامي است.

مطالعه در محل كتابخانه و تهيه فتوكپي – عكس و غيره از كتابها براي عموم بلامانع است.